Gulyan R

Gulyan R

- Bölüm: Güncel, Nörolojik Aciller
337
0

Yeni açtığın Tı(P)unk barı günlerdir sessiz, gelen giden yok, dışarıda yağmurun sesi var, iri parçalar halinde binanın tavanını dövüyor. Bir anda onu görüyorsun, çocukluk arkadaşın, aman allahım diyorsun, ne kadar da güzelleşmiş, anaokulu ve ilkokula birlikte gitmiştiniz, müzik dinler dans ederdiniz.

Ayağının sektiğini fark ediyorsun, hayret dedin, böyle değildi, acaba kaza mı geçirdi, bilmiyorum ki, sana yaklaşmaya devam ediyor ve kokteyl istiyor. Hemen hazırlıyorlar, bakalım beni tanıyacak mı diye düşünürken çantasını karıştırmaya başladı, bu ne, evet gördün, hastaneden aldığı laboratuvar sonuçları, iki hafta önceye ait, Campylobacter (+) yazıyor, ayağın yanlışlıkla masanın altından onun ayağına değiyor, hayret, fark etmedi, demek ki hem motor hem de duyu defisiti var, seken hissetmeyen ayak ve Campylobacter sonucu aklına Guillain-Barre sendromunu getirdi.

Hipokalemik periyodik paralizi olamaz, çünkü genel halsizlik gerek, lokal değil.

Periferik nöropati mi dedin, olabilir ama lab sonuçlarındaki fizik muayene yazısını gördüm, normal yazıyordu, akut olmaz ki periferik nöropati.

Tetanoz mu, hadi canım, çenesi kasılır, sudan ve kokteylden korkardı o zaman.

Kafa içi apse düşünmüyorum, ateş ve baş ağrısı olmalı, ayağı soğuktu, ateş falan yoktu ortalıkta, yüzü huzurlu, ağrılı ifade böyle olmaz.

Gizlice 112’yi arıyorum, entübe olması gerekecek çünkü, gözlerini açtığında ilk beni görmeli hastanede, kalp böyle kazanılır işte, belki de hatırlar o zaman.

Bayan R hastaneye yatırılır, solunuma yardımcı kasları paralize olduğu için entübe edilir.

Guillain-Barre sendromu kalıcı paralizi yapmaz, trombositopeni ile seyretmez, cerrahi tedavi gerekmez, böbrek yetmezliği yanına uğramaz.

İyileşince kokteyli kendi ellerimle hazırlayacağım ona dedin.

Şarkı

Flanagan EP, Pittock SJ. Diagnosis and management of spinal cord emergencies. Handb Clin Neurol 2017;140:319-335.

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

Cevap verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.